Donnerstag, August 18, 2011

چند رباعی در نقدِ شادی‌پرستیِ غربِ ملعون

چند رباعی در نقدِ شادی‌پرستیِ غربِ ملعون؛ تقديم به روحِ پرفتوحِ حضرتِ مصباح‌الهدیٰ و سفينة‌النّجاة يزدی؛ سلام‌الله عليه

حضرتِ آدمِ سفيه (عليه‌ماعليه) را وقتی کردند، از بهشت بيرون، بنا به روايات، به‌مدّتِ چندقرن، ملائکه‌جاتِ فلک‌زده فقط عروگوزِ گريه‌ی ايشان را از سر باز می‌کردند... بنابر اين آقای مصباح‌الهدیٰ و سفينة‌النّجاة کاملاً درست می‌فرمايند! آدمی‌زاد بايد فقط عروگوزِ گريه‌اش را به آسمان برساند، نه قهقريچِ خنده و کون‌مستی‌اش را!

در پيرویِ غرب، که خاک‌اش بر سر
شادی‌کده کرده‌ايد اين ديرِ دو در
مرد از پیِ کُس، به کف گرفته علمی
زن، از پس و پيش، رفته هرشب به‌دَدَر!

آن‌کس که نه اشک‌اش دمِ مشک‌اش باشد
شايسته‌یِ دوزخِ پر آتش باشد
زن گر باشد، جنده بُوَد در همه‌حال
گر مرد بُوَد، کافرِ جاکش باشد!

حُزن آمده از من و، طرب از شيطان
غربی شده‌ای تو ابلهِ کون‌جنبان!؟
فردا که به گرزِ آتشين، مقعدِ تو
صدپاره کنم، غرب دهد خطِّ امان؟!

...
اين ژاژ نه مصباحِ هدیٰ می‌خايد
الله، به آيه‌آيه می‌فرمايد
چون مست‌ام من، ز خونِ يک‌مشت حزين
از شادی و خنده‌شان بدم می‌آيد!


&
افاضاتِ حضرتِ مصباح‌الهدیٰ و سفينة‌النّجاة عليه‌السّلام:
http://www.peykeiran.com/Content.aspx?ID=36964

$
پی‌دی‌اف:
http://mehdisohrabi.files.wordpress.com/2011/08/shadi_mesbah.pdf

D
(پی‌نوشت: به‌تاريخِ شنبه، 7 دی‌ماهِ 1392)
چون به‌تجربه، می‌ترسم يک‌وقت اصلِ افاضاتِ حضرتِ مصباح‌الهدی از سايتِ منبع برداشته شود، بهتر می‌بينم که اين‌جا هم نقل دهم:
مصباح يزدی در انتقاد از علوم انسانی غرب: همه تلاش فرهنگ جهانی اين است که برای انسان شادی بياورند، در مقابل ما در روايات داريم که انسان بايد محزون باشد تا قلب او نورانی گردد.

ايرنا: محمدتقی مصباح يزدی چهارشنبه شب در درس "وصايای امام باقر به جابر" در دفتر خامنه‌ای در قم گفت: رهبر انقلاب در سفر به قم نيز تأکيد کردند که وضعيت علوم انسانی ما مطلوب نيست، بنابراين بايد برای آن فکری شود.

وی ادامه داد: همه تلاش فرهنگ جهانی اين است که برای انسان شادی بياورند، در علوم انسانی خصوصاً روانشناسی تأکيد اصلی بر شاد بودن انسان می‌باشد.

مصباح يزدی خاطرنشان کرد: در اين علوم وجود حزن و اندوه در درون انسان را چيزی انحرافی می‌دانند و بر اين باورند که همه فعاليت‌ها در جهان به‌خاطر کسب شادی برای انسان است.

وی گفت: علوم انسانی ما بخصوص روانشناسی که در کشور داريم بقايای روانشناسی رفتاری آمريکا و غرب است که در دوران سابق ترجمه شده و بر اساس اصول مادی است.
وی ادامه داد: در گذشته دولت‌ها برای اينکه مردم شاد باشند حتی برای چهارشنبه‌سوری برنامه ايجاد و تبليغ می‌کردند.

مصباح يزدی گفت: در مقابل ما در روايات داريم که انسان بايد محزون باشد تا قلب او نورانی گردد.

وی درعين حال گفت: بايد ببينيم که کدام شادی و حزن خوب است، چرا در برخی جاها در روايات و آيات تأکيد بر شادی است و در جايی بر حزن و اندوه.

مصباح يزدی گفت: هر شادی و حزنی تنها زمانی مطلوب است که انسان را به سعادت برساند، اگر به‌جای خودش شاد باشيم و به‌جای خود غمگين، اين مطلوب است.

وی اظهار داشت: هر چيزی که در سعادت ابدی انسان تأثير منفی داشته باشد اعم از حزن و شادي، مطلوب نيست.

مصباح يزدی گفت: اگر قلب انسان نورانی شد به‌وسيله آن مسير زندگی خويش را تشخيص و در ظلمت و گمراهی فرو نمی‌رود و حق و باطل را بخوبی از هم تشخيص می‌دهد.
[تاريخ مطلب: بيست و هفتم مرداد ۱۳۹۰ برابر با هجدهم اوت ۲۰۱۱]
[کد مطلب: 36964]

http://www.peykeiran.com/Content.aspx?ID=36964

Kommentare:

  1. گفت و گو در مورد برترين رئيس جمهوري ايران با ايليا ميم رام الله . اين مصاحبه جنجالي منجر به بسته شدن نشريه حركت دهندگان شد
    http://www.abarensan.blogsky.com/

    AntwortenLöschen
  2. همانطور كه نفت آتش مي گيرد و آتش گرفتن از مشخصات اصلي آن است، فرقه هم ديگران را نفي مي كند. اما در جمعيت ال ياسين خودِ نفي، نفي شده بود. رد كردن و محكوم كردن ديگر انديشه ها و جريانات مردود بود. تنوع انديشه ها و گوناگوني افكار بالا بود. اين اتفاق در اكثر الاهيون و ال ياسين هم رخ داده بود. آنها هم تك فكري و تك اعتقادي نبودند و ما با احياء فرهنگ تفكر و آموزش روش هاي تفكر و سؤال سازي و برگزاري كارگاههاي تفكري و مناظره و توصيۀ به آن، به اين فضاي تحقيق و تفكر و انديشه ورزي، ميدان بيشتري مي داديم.
    http://www.abarensan.blogsky.com

    AntwortenLöschen