Freitag, April 21, 2006

چه می خواهند اين کشندگان ِ انسان ؟

زن کشی در جنوب تهران
همرمان با موج تازه برخورد با بد حجابی در کشور / زن کشی در جنوب تهران ( شهرام رفيع زاده )

از يک هفته پيش برخی نهادهای حکومتی در ايران اعلام کرده اند که بر شدت برخورد با زنانی که پوشش آنان اسلامی نيست ، خواهند افزود . همزمان ، اخبار از کشف جنازه شش زن در مناطق جنوبی تهران حکايت می کند . روزنامه ايران روز گذشته به نقل پليس تهران تاييد کرد که فرضيه سريالی بودن اين قتل ها در دستور کار ماموران قرار گرفته است . جنازه پنج تن از اين قربانيان که يکی از آنها يک دختر ده ساله است ، در منطقه کهريزک و جنازه نفر ششم در حوالی ورامين پيدا شده است.

قربانيان تازه زن کشی

جنازه نخستين زن قربانی قتل های سريالی اخير در صبحگاه روز ۲۰ اسفندماه سال ۸۴ ، توسط چند رهگذر در حاشيه بزرگراه آزادگان جاده كوچ حصار مشاهده و به پليس گزارش شد . بر اساس بررسی های پليس اين زن جوان با اصابت ضربات متعدد جسم سختی به سرش از پای درآمده بود . به دستور بازپرس شعبه هفتم دادسرای شهرری ، جسد قربانی حادثه به پزشكی قانونی انتقال داده شد ، در بازرسی از لباس های اين زن هم هيچ مدركی برای شناسايی او به دست نيامد .

دومين جسد شب يكشنبه ۲۰ فروردين ماه سال جاری ، در رودخانه ای واقع در جاده ورامين کشف شد . اين جسد که متعلق به دختر ۲۰ ساله ای بود ، در حالی پيدا شد که عاملان قتل پيش از رها كردن جسد مدارك هويتی او را با خود برده بودند . بدين ترتيب به دستور بازپرس پرونده اين جسد نيز برای بررسی چگونگی و زمان قتل به پزشكی قانونی انتقال داده شد .

ساعت 14 و سی دقيقه 22 فروردين ماه جنازه سومين قربانی که متعلق به زنی 28 ساله بود ، در حاشيه بزرگراه آزادگان ، و درحالی پيدا شد که در داخل يك كيسه پلاستيكی قرار گرفته ، و در داخل جوی آب حاشيه بزرگراه آزادگان رها شده بود . پليس ابتدا اعلام کرد که اين زن ناشناس بر اثر اصابت شیء برنده به ناحيه شكمش به قتل رسيده است . جسد سه قربانی ديگر اين ماجرا هم در سه روز اخير در همان منطقه ای کشف شده که قتل های پيشين رخ داده است . جسد چهارمين زن جوان ، ساعت 15 و بيست دقيقه روز 28 فروردين ماه در منطقه چرمشهر در جنوب شرقی تهران کشف شد . براساس تحقيقات انجام گرفته از سوی پليس ، عاملان جنايت پس از قتل اين زن ۲۸ ساله ، نيمی از جسد او را داخل گونی قرار داده بودند ولی به دليل عجله و شتابی كه در هنگام رها كردن جسد داشتند بقيه قسمت های بدن جسد خارج از گونی قرار داشت . پنجمين جنازه که متعلق به زن سی ساله ای بود بارديگر در منطقه استحفاظی کلانتری 170 کهريزک و درحالی پيدا شد که گفته می شود در قسمت هايی از بدن اين زن جوان نيز آثاری از درگيری مشاهده شده است . در بازرسی از لباس های اين زن نيز همانند ساير قربانيان هيچ مدرك شناسايی به دست نيامده است . ششمين قربانی قتل هايی که به نوشته روزنامه ايران مسئولان پرونده نيز از سريالی بودن آن سخن می گويند ، دختر ده ساله ای است که جنازه اش توسط مردم در کانال آب کهريزک کشف و به اطلاع کلانتری 170 کهريزک رسيد.

مسئولان پرونده اگرچه در نخستين روزها ، اين جنايت ها را مرتبط به هم ندانسته بودند ، اما در سه روز گذشته و پس از کشف جسد سه قربانی تازه ، فرضيه سريالی بودن آنها را مطرح کرده اند . به ويژه آنکه اغلب قتل ها در يک منطقه رخ داده و تاکنون خانواده هيچ يک از زنان مقتول شناسايی نشده اند . روزنامه ايران روز گذشته همچنين به نقل از مسئولان پرونده نوشت که علت اصلی مرگ اين شش زن " فشرده شدن نخ يا طناب بر گلوی آنها " بوده است .

در روزهای اخير مسئولان پليس جنايی تهران اعلام کرده اند که در تحقيقات خود به بن بست برخورده اند . آنها اعلام کرده اند که هنوز نتوانسته اند محل وقوع قتل ها و زمان آن را مشخص کنند ، و علت آن را شناسايی نشدن مقتولان در هر شش مورد دانسته اند . پليس گفته که چون در هر شش مورد هيچ مدرک شناسايی در لباس مقتولان نيافته به اين نتيجه رسيده که عاملان اين جنايت ها پيش از رهاکردن جنازه قربانيان ، هرگونه مدرکی را که می توانسته به شناسايی مقتولان منجر شود ، از بين برده اند . مسئولان رسيدگی به اين جنايت ها به روزنامه ايران گفته اند که " به دست آمدن فصل های مشترك بسياری درباره اين قتل ها باعث شده تا اقدامات ويژه پليسی در اين زمينه در دستور كار قرار بگيرد " . با اين همه آنها در تحقيقات خود به اين نتيجه رسيده اند که عاملان جنايت احتمالا قربانيان را به محل خاصی کشيده و پس از کشتن آنان جنازه ها را در حاشيه بزرگراه های جنوب تهران رها کرده اند .

پرونده های بی سرانجام

اگر چه هنوز بايد منتظر ماند تا تحقيقات پليس جنايي برخی ديگر از ابهامات پرونده اخير را روشن کنند اما تا همين جا هم انتشار اخبار مربوط به اين ماجرا نگرانی های تازه ای را در افکارعمومی ايجاد کرده است . اين نگرانی ها زمانی قوت پيدا می کند که در پرونده های مشابه ، و پس از علنی شدن آنها معمولا بر ابهامات ماجرا افزوده شده است . ماجرای قتل های زنجيره ای سال 1380 ، که در آن 13 زن در مشهد به قتل رسيدند ، چند ماه پس از علنی شدن با دستگيری مردی به نام سعيد حنايی مبهم تر شد . نکته عجيب در قتل سريالی زنان در مشهد اين بود که مقامات مسئول مقتولان را " زنان خيابانی " دانستند و سعيد حنايی نيز در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد که با انگيزه دينی و برای پاک سازی جامعه از فساد اقدام به قتل آن 13 زن کرده است . برخی از روزنامه های راستگرا در همان زمان با انتشار يادداشت ها و سرمقاله هايی نه تنها از چنين قتل هايی دفاع کردند بلکه برخی از آنها اعلام کردند که بايد از سعيد حنايی برای قتل اين زن ها تقدير هم کرد .

در ماجرای قتل های زنجيره ای کرمان ، که پس از علنی شدن آن معلوم شد يک گروه از جوانان تندرو مذهبی عاملان آن هستند ، نه تنها دادرسی علنی صورت نگرفت ، بلکه ديوان عالی کشور با استناد به اينکه عاملان جنايت در اعترافات خود " اعتقاد به مهدورالدم بودن مقتولان " را مطرح کرده بودند ، و همچنين با ذکر اينکه " متهمان بعضا از خانواده‌های شهيد داده يا ايثارگر هستند و خود آنان در دادگاه بر اين اعتقاد اصرار ورزيده و مستندات و مستمسك‌هايی برای آن [ مهدورالدم بودن مقتولان ] ذكر كرده‌اند " احکام صادره دادگاه های بدوی را نقض کرد . سر انجام نيز سه متهم اصلی که وابستگی هايی به برخی مراکز و شخصيت های محلی داشتند ، از مجازات گريختند و آزاد شدند.

شش سال پيش و پس از ماجرای ترور سعيد حجاريان توسط يک هسته تندرو شهر ری هم ، گزارش هايی از ترور ، بازداشت ، و جنايت های دامنه دار که توسط چنين گروه هايی انجام شده بود ، در رسانه های منتشر شد . مريم متقی و سعيده اسرافيل پور دو تن از زنانی بودند که در اين حوادث جان باختند اما پرونده قتل آنان هنوز مسکوت مانده است . عاملان آن جنايت ها البته در تماس هايی با خانواده قربانيان علت قتل شان را فساد اخلاقی ذکر کرده بودند .

بد حجابان ، عاملان دشمن

کمی آن سوتر از بزرگراه هايی که جنازه شش زن در چند هفته اخير کشف شده اما ، موجی از مبارزه با بد حجابی به راه افتاده است . مقامات مسئول اعلام کرده اند که از اين پس با راه اندازی گشت های ارشاد ، با زنانی که حجاب اسلامی را رعايت نمی کنند برخورد خواهند کرد . همزمان اما در روزهای اخير گروهی از زنان که خبرگزاری ها اعلام کرده اند از اعضای خانواده شهدا و ايثارگران هستند با تجمع در برابر مجلس و در دست داشتن شعار هايی چون " مجلس حزب اللهی ، کو قانون اللهی " خواستار اجرای حدود شرعی برای زنانی شده اند که پوشش اسلامی را رعايت نمی کنند . عماد افروغ يکی از اعضای مجلس که دو روز پيش در جمع تجمع کنندگان حاضر شده بود ، خطاب به آنان گفت : " رويكردهای اجباری و تحميلی در حجاب را قبول ندارم ، اما كار فرهنگی درباره حجاب و برخورد قضايی با خانه‌های فساد هم صورت نمی گيرد . "

محمد رضا باهنر ، نايب رييس مجلس نيز ديروز در جمع همين تجمع کنندگان حاضر شد و گفت : " ما قوانينی که نسبت به حجاب و رعايت شئونات اسلامی در جامعه نکاتی دارد را مرور کرديم و متوجه شديم که قوانين سلبی و ايجابی زيادی در زمينه حجاب در کشور وجود دارد " . باهنر همچنين گفته که از اين پس " مجلس و دولت تصميم جدی دارند تا قانون‌های مصوب در زمينه حجاب خاک نخورد و به درستی اجرا شود " . او هم البته افزود که با گرفتن و زدن چنين مشکلی حل نخواهد شد .

زنان تجمع کننده با اين همه در بيانيه ای از قوای سه گانه خواسته اند تا با همکاری و هماهنگی کليه دستگاه های قانون گذاری و اجرايی ، شرايط رشد سالم جوانان را در پرتو رعايت حريم های الهی فراهم آورند و " بخصوص با طراحان لباس های مبتذل و عناصر اشاعه دهنده فساد و فحشا در کشور " که در اين بيانيه آنها را " وابسته به مراکز صهيونيستی " دانسته اند ، به صورت " قاطع و ريشه ای و دائمی " برخورد شود . در قسمت‌ ديگری از اين بيانيه خطاب به رييس مجلس و نمايندگان آمده است : "همان‌گونه كه می‌دانيد متأسفانه اشاعه بدحجابی و بی‌بند و باری در كشور مقدس ما حتی در شهرهای مذهبی ، دل اكثريت ملت شهيدپرور و آزاده را سخت به درد آورده و كيان اخلاقی ، عاطفی و امنيت روحی و روانی خانواده‌ها را به مخاطره افكنده است ... به نظر می‌رسد در شرايطی كه كشور با سرعت تحسين برانگيزی برای جبران فاصله‌های علمی خود با آنچه شايسته اوست پيش می‌رود ، دشمن برای مقابله با شتاب روزافزون جوانان ما در عرصه‌های علمی و فناوری و بخصوص معنويت ، دست به توطئه شناخته شده گسترش فساد و بی‌بند و باری زده است . "

تجمع‌كنندگان تاکيد کرده اند که " آنچه امروز چهره شهرهای ميهن را آلوده کرده ، كاسه صبر امت حزب‌الله را لبريز ساخته است " . در اين ميان اظهارات عجيب وزير دادگستری اما مورد توجه خاص رسانه ها و مطبوعات قرار گرفته است . جمال کريمی راد دو روز پيش در جمع خبرنگاران بد حجابی را جرم مشهود دانست و اعلام کرد که : " برخورد با بدحجابی نيازی به مجوز قضايی ندارد . "

با اين همه می شود پيش بينی کرد که برای دادخواهی شش زن جان باخته در جنايت جنوب تهران هرگز تجمعی برگزار نخواهد شد ، زنانی که بزرگترين آنها ، هم سن جمهوری اسلامی بوده است .

از : روز

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen